Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Plata skvrnitá var. Topsail

Plata skvrnitá var. Topsail

Biotop
Vyšlechtěná

Doporučený počet ryb v akvariu
Na počtu jedinců záleží na velikosti akvaria.

Minimální velikost akvaria
30l a více

Krmení
Všežravec- pestrá strava vločkové krmivo,řasy,patentky...

Pohlaví
Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají krátký pohlavní orgán - gonopodium. Samice jsou robusnější, plnější v bříšku. Samci jsou o trochu menší a štíhlejší. Existuje velké množství barevných variet, které se liší jak zbarvením tak tvarem ploutví. Lze se setkat také s množstvím kříženců, především s mečovkami.

Odchov
Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško. Březost samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 5-8 mm. Ve vrhu je v průměru 50 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 70 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a samice potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí, k přežití mláďat je nutné husté osázení jemnolistými rostlinami. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, jelikož svůj potěr zpravidla požírá. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným druhem, tedy okolo 3 měsíců .

Barva
Průhledné tělo s červenými ploutvemi.

Charakteristika
Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenároč a bez problémů se množí. Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat. Velmi prošlechtěné platy jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem a daří se jim lépe v teplejší vodě. Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné,pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil.
Žijí cca 3-5 let. PH 7-8. Tvrdost 9-19o.
Zdroj: LZ -  akvarijnirybicka.cz

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Nymphaea lotus

Přidáno dne: 11.06.2016

Nymphaea lotus

Nenáročná akvarijní rostlina.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.