Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Ancistrus v akváriu

Ancistrus v akváriu

Ancistrus

Obecně o krunýřovcích
Jihoamerická čeleč Loricariidae (Krunýřovcovití) zahrnuje velmi různorodé druhy, lišící se jak tvarem těla, tak velikostí. Všichni krunýřovci mají spodní přísavná ústa a většinou jsou býložraví. Pomocí úst se přisávají k pevným předmětům, aby je neodnesl proud, protože jsou velmi špatní plavci. Tělo je pokryto kostěnými štítky, které se vyvíjejí ze záhybu kůže v rané fázi vývoje plůdku a později jim znesnadňuje plavání.

Ancistrus v akváriu
Ancistrus dorůstá maximálně 14 cm, proto patří mezi ryby pro malá až střední akvária. Mezi začátečníky se stal velmi oblíbeným a žádaným druhem akvarijních rybek. V akváriu potřebuje především dostatečný počet skrýší a skulin, pokud jich nemá dostatek stane se plachým a bude velmi málo vylézat. Ancistrus je noční tvor a nejaktivnější je proto v noci. Na vlastnosti vody nemá nějaké větší nároky, má však rád prokysličenou vodu, tu zajistíte vzduchovacím kamenem. Vzduchovaní nechávejte v letních dnech zapnuté i přes noc. Krunýřovci potřebují teplotu vody kolem 22-27°C, s nižší teplotou se vypořádají lépe než s vysokou. Je vhodný do každého společenského akvária s živými rostlinami.

Ancistrus v akváriu
Pohlaví lze určit podle samcových tykadlovitých výrostků na tlamce. Tyto výrůstky samice nemají, nebo je mají jen málo po okrajích. Ancistrus dospívá obvykle v 1 až dvou letech. Samec dospívá dříve než samice, v první fázi dospívání mu také začnou růst již zmiňované výrůstky na tlamce. Krunýřovci patří k rybám kladoucím jikry. Kladou je do nejrůznějších skulin např. kokosu či kořenu.

Ancistrus

Průběh tření: Samec nažene samici do předem vyčištěné a připravené skrýše, tam samice naklade jantarově oranžové jikry. Samec tyto jikry oplodní a od té doby se o ně stará jen on. Samice většinou opustí hnízdo hned po vytření a o zbytek se nestarají. Samec má potom důležitý úkol, střežit jikry do jejich vykulení. Po 5 dnech po vytření se z jiker vykulí malý potěr. Má však stále oranžovou barvu a místo bříška žloutkový váček. Po dalších 5 dnech pomalu stráví i žloutkový váček a získají hnědé zbarvení. Tímto úkol samce skončil a potěr může vyplavat do otevřené vody. Potěr můžete odlovit do jiného odchovného akvária nebo ho nechejte v hlavním akváriu. Jako první krmivo potěru poskytněte spařenou zeleninu, listy salátu, okurku nebo různé tablety. Krmit často a v menších dávkách. Pokud vám uhyne všechen potěr, může to mít za následek několik důvodu, hlavním je asi to, že krunýřovci jsou náchylní k spektrálním léčivům, což jsou především léčiva typu Preventan, malachitová modř a zeleň a další. Dalším důvodem úhynu potěru je kvalita vody, proto měňte jednou za týden 1/3 objemu akvária. A především žádnou chemii, výjimka hnojiva pro rostliny. Obecně jsou všichni sumcovití náchylní k léčivům, ale potěru se to může stát osudným.

Zdroj: © Tomáš Jurníček (tomovoakvarko.wz.cz)

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Thelypteris palustris

Přidáno dne: 09.03.2021

Thelypteris palustris

Středně náročná jezírková rostlina.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.