Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Divoká paví očka (Poecilia reticulata)

Divoká paví očka (Poecilia reticulata)

Poecilia reticulata - Živorodka duhová (Paví oko)

Čeleď: Poeciliidae
Kmen: Chordata
Třída: Actinopterygii – paprskoploutví
Řád: Cyprinodontiformes – halančíkovci

Doporučený počet chovaných ryb se odvíjí od velikosti akvária. Rozhodně ale nepatří do miniakvárií o deseti litrech a méně. Mělo by se tím pádem řídit poměrem 1 cm ryby na 1 litr vody v akváriu. Jsou to skupinové ryby, mají rády společnost stejného druhu. Samci jsou velice plodní, proto stačí jen pár samců na více samic. K chovu se hodí minimálně 20ti litrové akvárium, aby ryby netrpěly deformací páteře. Na hladinu jsou nejlepší plovoucí rodiny, kam se může schovávat potěr před kanibalskými samicemi. Rozmnožují se velice rychle, mohou mít až 80 mláďat z jednoho vrhu. Samice si z mlíčí samců vybere pro ni to nejlepší, které poté může použít až na další 4 tření (výhoda, pokud přijdete o samce). Samci jsou sexuálně velmi aktivní. Při nedostatku samic se nejslabší samci přemění v samice.



Původ: Jižní Amerika, Venezuela, Barbados, Trinidad a Tobago, sever Brazílie a Guyana (zavlečena na mnoho dalších míst). Je to jedna z nejhojnějších ryb, tvoří obrovská hejna obývají teplé brakické i sladké vody jihoamerického kontinentu.

Poecilia reticulata dostala jméno Guppy díky svému objeviteli JL Guppy Trinidad, který žil v pozdním 19. století a byl zanícený sběratel těchto malých rybek. Patří do stejného rodu jako Molly. Původně se Živorodky duhové nacházely pouze v Jižní Americe, ovšem nyní je lze nalézt i ve Střední Americe a v Severní Americe. Samci mohou mít zhruba 3-4 cm, samice až 6 cm. Ve volné přírodě se krmí komářími larvami. V dosti zemích, kde je teplejší podnebí, jsou divoká paví oka vypouštěna do nádrží s vodou jako „kontrola“ její kvality.

V akváriu vydrží paví oka téměř jakékoliv podmínky, pH jak nižší – 6,5, tak vyšší až 8,5. Voda by ovšem neměla být příliš měkká. Přežívají v teplotě 19-29°C. V teplejší vodě žijí kratší dobu.

Tvary a barvy pavích ok v přírodě jsou téměř totožné s těmi, které je možné vidět v akváriích. Dnes se pestrobarevné odrůdy pavích ok objevují po celém světě. Nejvíce se objevují v Číně, kde jsou variety pečlivě vybírány a chovány ve velkých tropických rybích farmách, odkud se odvážejí do celého světa.

Často jsou paví oka prodávaná jako krmné ryby. Ve většině případů se jedná o vyřazenou nebo přebytečnou rybu.

Chovné formy pavích ok, ať už z přírody či často objevovaných se v akváriích, jsou snadé na chov. Jako potravu přijmou téměř vše – od vloček, přes granule, mražené krmení, až po živé krmení.

Je zábava množit paví oka, protože jsou aktivní a barevné. Jako barevný doplněk akvária je vhodný, ale má také své podmínky potřebné pro spoojený život.

Chov v přírodě V přírodě se paví oka sdružují ve skupinách, které jsou spojeny sociálním seznámením. Faktory, které tuto možnost sdružování se, mohou ovlivnit jen jedinci, kteří tento smysl nepochopí. Vzhledem k nízkému počtu ryb v Trinidadu se skupiny liší dle pohlaví. Při pokusu, kdy byly shromážděny ryby v této oblasti, ani samci, ani samice nedali přednost tomu, aby se seznámili s někým z neznámé skupiny. Výsledky výzkumu se liší místem zkoumání. Rozvoj sociálního chování a jeho roli při formování hejna v přírodě se liší jak uvnitř, tak mimo skupiny pavích ok v Trinidadu. Tyto výsledky mohoou ovlivnit vývoj skupin pavích ok v přírodě.

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Landoltia punctata

Přidáno dne: 13.05.2021

Landoltia punctata

enáročná akvarijní rostlina.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.