Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Gavůnci

Gavůnci

Jednou jsme seděli s kamarády-akvaristy a stěžovali si, proč se odchovy gavůnků tak těžce prodávají. Patřím sice mezi akvaristy-koníčkáře, takže nejsem na rybách finančně závislý, ale vylévat je do WC se mi nechce a nechávat si je všechny až do dožití také není řešení. Přitom porovnáme-li jejich klady a zápory - klady jednoznačně převažují.

ZÁPOR vlastně vidím jenom jeden-a to pro chovatele: většina druhů gavůnků velmi pomalu roste. Nutno zmínit ještě většinou velmi malou velikost potěru, který ale až na výjimky (Glossolepis incissus) lze snadno odkrmit trepkou, mlhou, drceným cyclopem a později artemií. A nyní se dostávám ke KLADŮM této skupiny ryb: 1/ Najdou se mezi nimi ryby pro malé nádrže- např. Pseudomugil, Iriatherina, Telmatherina Pro střední- Melanotaenia parva, M. praecox, M.boesmani, Pro velké-Mel. Trifasciata, M. Parkinsoni, M. lacustris, Chilatherina bleh., Glossolepis incissus, G. wanamensis, G. dorytii a další 2/Barevností patřímezi nejatraktivnější ryby, některé mohou soutěžit i s mořskými korálovými rybami.
 
Malé minus zaslouží za to, že se vybarvují až v pozdějším věku a barevná špička bývá v dopoledních hodinách a při tření. 3/ Na rybí poměry značná dlouhověkost. 4/ Mírumilovnost-jak mezi sebou, tak i mezidruhově. Imponování samců/které je časté/ se obejde bez zranění a navíc je spojeno s maximální intensitou zbarvení. 5/ Neničí rostliny ani další vybavení nádrže, nebagrují. 6/ Nároky na kvalitu vody nejsou nijak velké. To neznamená, že by se měli chovat ve staré vodě, čerstvá jim svědčí a podporuje třecí aktivitu. Vyhovuje jim běžná vodovodní voda bez nutnosti upravování, střední tvrdosti a pH kolem 7 nebo mírně nad7, u některých druhů je dobré trochu přisolit. 7/ Nenáročnost na teplotu, vyhovuje běžná bytová teplota kolem 23 c, na tření mírně zvýšit. 8/ Nároky na stravu jsou pro akvaristu rovněž přijatelné.

Žerou prakticky všechno, samozřejmě nejlepší je krmivo živé nebo mražené, ale v době nouze berou bez problémů i dlouhodobě sušené a umělé. Navíc svými výkaly vodu nezatěžují tolik, jako např. cichlidy nebo živorodky. 9/ Tření probíhá pravidelně i ve společném akvariu, takže nejkrásnější vybarvení může akvarista sledovat velmi často.Pro odchov je ale nutné odlovení do třecí nádrže, obvykle s roštem, používají se mopy, kartáče jávský mech atd. Třecí období trvá prakticky neustále. Jak se zdá, měli by gavůnci patřit mezi nejběžnější a nejoblíbenější akvarijní ryby, ale opak je pravdou.
 
Sehnat je v akvaristikách je téměř nemožné, funguje spíše výměna mezi chovateli a internet. Výkupy o ně moc nestojí a v akvaristikách- v malých nádržích, nevhodně osvětlených- neukáží svou pravou krásu., a proto se prodavači brání jejich nákupu. Tam, kde obětují jednu ukázkovou nádrž s chovnými, plně vybarvenými kusy se ale přece jen něco prodá /alespon některé druhy/. Pro správné vybarvení většiny gavůnků je nejlepší tmavší pozadí a dnoa světlo směrované spíše z boku než shora- nejlépe sluneční.

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Křížovec Seemanův

Přidáno dne: 20.11.2021

Křížovec Seemanův

Je to mírumilovná ryba, ale pro svůj aktivní život není ideální je chovat s bojácnými a plachými rybami.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.